Termékeink

Kiadványaink

Könyv

Ha megtetszett Önnek valamelyik könyvünk, kérjük írjon a bolt@tihanyiapatsag.hu email címre!


Egy fecske nem csinál nyarat

Korzenszky Richárd OSB

Amikor megindult Magyar Katolikus Rádió, megtisztelő felkérést kaptam: küldenék-e a hallgatóknak havonta egy-egy rövid jegyzetet, amely valamiképpen az emberformálással, neveléssel van kapcsolatban. Az elmúlt három év jegyzeteit adom most közre. Néhány kivételével mind a Katolikus Rádióban hangzott el. Jó szívvel ajánlom, azt remélve, hogy az itt leírt történeteket, gondolatokat tovább ízlelgethetik az olvasók, és segíthetnek abban, hogy jobban odafigyeljünk önmagunkra és a ránk bízottakra.
Tihany, 2020. Karácsonyán. Richárd atya


Jézus Krisztus a kezdet és a vég (a katolikus dogmatika súlypontjai)

Nyiredy Maurus OSB

Nyiredy Maurus, a tihanyi bencés közösség szerzetese mintegy életművének megkoronázásaként Jézus Krisztus a kezdet és a vég című jelentős dogmatikakönyvvel ajándékozta meg a magyar egyházat. A könyv megjelenése egybeesik Maurus atya pappá szentelésének 60. évfordulójával, így még inkább elmondhatjuk, hogy egy nagyon fontos alkotásról van szó.
Maurus atya módszere a logikus gondolatfűzés és az egységekben való kifejtés. Már korábbi biblikus jellegű írásaiban is tapasztalhattuk nála a Szentírás szeretetét, és a mostani dogmatikája is a kinyilatkoztatás biztos súlypontjaira épül. Az egyházatyáktól kezdve a középkori teológusokon át egészen napjaink modern teológusaiig egyszerre képes a hitről szóló vitákat és kiforrott hittételeket bemutatni, ugyanakkor az ész számára is világossá és elfogadhatóvá tenni az Egyház tanítását.


Te vagy Krisztus, az Isten fia

Nyiredy Maurus OSB

Maurus atya ebben a könyvében Szent Máté evangéliuma nyomán vezet közel Jézus Krisztus felfedezéséhez. Nem kortörténet, nem szövegkritika, nem is tudományos exegézis, hanem személyes szentírásmagyarázat, mondhatnánk: tanúságtétel.
Az egyes, a szöveg folytonosságából adódó evangéliumi témák (pl. Jézus családfája, születése, bizalom az imádságban, a sziklára épített ház, egy béna meggyógyítása, példabeszédek, Jézus Pilátus előtt, halála, az üres sír stb.), rövid kifejtései valóban vezetik az (egyszerű) hívő embert Jézushoz, igazságához, mindig aktuális evangéliumi öröméhez. A kötet végén található fogalomtisztázó „szótár” segít a kezdőknek az eligazodásban, a felhasznált irodalom jegyzéke pedig azt mutatja, milyen modern műveket használt fel a szerző könyve megírásához.


Tihanyi Kalendárium 2021

Megjelenés éve: 2020.

„Amikor az anyaggyűjtés kezdetén voltunk, nem gondolhatta még senki sem, hogy egy szokatlan év összefoglalására kerül majd sor. Szép esemény volt, amikor Erdő Péter bíboros úr lehetett a vendégünk apátságunk védőszentjének, Szent Ányos püspöknek az ünnepén. A karácsonyt is úgy ünnepeltük, mint máskor. Amikor átléptünk az új esztendőbe, hamarosan hírek szállingóztak egy bizonyos ismeretlen vírusról. Távol van tőlünk, messze – aztán bennünket is elért. Március 15-e után megváltozott a világ. Egy időre bezárkóztunk. A templomot is be kellett csuknunk. Különleges élmény volt üres templomban ünnepelni az Úr szenvedésének, halálának és föltámadásának titkait. Együtt volt a szerzetesközösség, együtt az imádságban, ahogy még soha sem. Bár bezárult szinte minden, mégis elképzelhetetlen méretekben kitágult a velünk együtt imádkozó közösség. A több ezer ember, akik a Szent Három Nap ünneplésében az internet segítségével követett minket, be se fért volna a templomba…
Sok minden történt mégis, a korlátozások ellenére, a mögöttünk lévő évben. Minden eseményről nem tudunk hírt adni. Csak egy szelete az életünknek, amivel a Kalendárium olvasói találkozhatnak.
Jó szívvel ajánljuk az Olvasóknak, barátainknak, ismerőseinknek, templomaink látogatóinak ezt az összefoglalást. Reméljük, mindenki találhat benne érdekes beszámolókat, lelki épülésre szolgáló írásokat.”


Határán a végtelennek…

Korzenszky Richárd
Megjelenés éve: 2019.

„A mögöttem lévő évtizedekben sokszor volt alkalmam, hogy világot lássak. Világot látni nem kell feltétlenül a tengeren túlra utazni. Itthon is bőven van látnivaló, természeti csoda, műemlék, aminek csak töredékét tudtam megismerni.
Az utazások nem ritkán feladatot jelentettek, előadásokat, konferenciákat. Közben volt lehetőség arra, hogy meglássam, hogyan élnek magyarok határainkon kívül, és megtapasztalhattam, milyen ajándék egy szélesebb közösséghez, a bencés rendhez tartozni.
Az első – a bulgáriai feljegyzés – több mint ötven évvel ezelőtt íródott. A fényképek minősége sokszor nem tökéletes: az akkori technika messze elmaradt a mostani lehetőségektől.
Mégis remélem, az írások és a képek megsejtetik azt a világot, amellyel találkoztam Erdélyben, Kárpátalján, Délvidéken, Európában, a tengeren túl… Örülök, hogy az utazásaim során sok tapasztalatot szerezhettem.
Úti jegyzeteim nem részletes beszámolók, csupán benyomások rögzítése. Élményeimet szeretném megosztani, abban a reményben, hogy akik elolvassák, találnak bennük érdekességeket és olyan tényeket, amelyeken érdemes elgondolkodni.”


Heggyel az ég egybe mosódik

Ünnepi kötet Korzenszky Richárd 70. születésnapjára
Megjelenés éve: 2011.

„Azt kértem Richárd atyától: menj Tihanyba, szervezd újjá Tihanyt! Tihanyt újjá kellett szervezni, Tihanyt részbe újjá kellett építeni, a tihanyi közösséget meg kellett teremteni. Ennek a munkának a kellős közepén köszönti a tágabb bencés a és a helyi közösség, rendtársai, tisztelői, tanítványai, barátai és munkatársai Korzenszky Richárd perjel atyát hetvenedik születésnapján!”
Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát

„Az oktatásügyben, a magyar keresztény kultúra területén kifejtett tevékenysége túlmutat egyházmegyénk (és rendje) határain, mégis nagyon örülök annak, hogy 1994 óta tihanyi perjel-plébánosként a Veszprémi Főegyházmegye is magáénak tudhatja. Jelenléte és segítőkészsége sokat jelent nekem magamnak, de egyházmegyém papjainak és híveinek is. Nagy műveltsége és humánuma révén jó hatással van azokra is, akik nem osztják a mi hitünket, de fogékonyak és nyitottak a katolikus keresztény értékek iránt.”
Márfi Gyula veszprémi érsek


Hét szó az életért

Anselm Grün
Elmélkedés
Megjelenés éve: 2015.

„Ez a könyv a nagyhét egyes napjainak spiritualitásába, és azok megünneplésébe történő bevezetés, valamint támpontot nyújt, hogy miként ünnepeljük azokat az istentiszteleteken és a liturgiában.

De nem csak a nagyhét tudatosabb átéléséhez kíván segítségül szolgálni. Útmutató a keresztény élethez is, amelyet az olvasó egész évben használhat, akkor is, ha lelkigyakorlatokra vagy például csendes napokra vonul vissza. A gondolatok abban kívánnak segíteni, hogy meg értsük Jézus Krisztus általi megváltásunknak, valamint életünknek a titkát, és hogy a Jézus halála és feltámadása által fakadt forrásból meríthessünk.”


Melyik a főparancs?

Borbély Kamill OSB
Beszédek, elmélkedések
Megjelenés éve: 2006.

„Szaktárgyai a matematika-fizika voltak, de joggal mondhatta egyik tanártársa: nemcsak tantárgyakat tanított, hanem az általános műveltséget akarta megalapozni növendékeiben. Ezért módszere rokon volt a reneszánsz mesterekével: magyarázataiban, előadásaiban műveltsége egész kincsét tovább akarta adni.”
Szennay András főapát

„Mély teológiai, erkölcsi fogalmakat egyszerűen, közérthetően mondott el. Tudatosan követte annak a Jézusnak a módszerét, aki nem volt tudós filozófus, teológus, de tanításának olyan mélységei, távlatai voltak, melyek feltárása kétezer év alatt sem válhattak elcsépelt közhelyekké.”
Jahn László


Elmélkedések az Isteni liturgiáról

Gogol N.V.
Megjelenés éve: 2011.

„Ennek a könyvecskének az a célja, hogy liturgiánk* teljességét megmutassa mindazoknak, akik még nem ismerik eléggé: gyermekeknek, felnőtteknek, kezdőknek. Itt csak azokat használtuk fel a sok magyarázó értelmezés közül, amelyek egyszerűségük és alkalmasságuk miatt mindenki számára hozzáférhetőek, és amelyek főként az egyes cselekmények egymással való összefüggésének szükséges és helyes megértését szolgálják. E könyv kiadójának az a szándéka, hogy az olvasó fejben tudja tartani a cselekmények sorrendjét. Hiszi, hogy mindenki számára, aki figyelemmel követi a liturgiát, s minden szavát megismétli, föltárul annak mély belső értéke.”
*bizánci liturgia


„...becsületesen felelni kell”

Megjelenés éve: 2018.

„Ha kérdeznek… A mögöttem lévő évtizedekben, de az elmúlt években is gyakran kérdeztek. Hivatásom, feladatköröm sokak érdeklődését fölkeltette. Gyakran hívtak, hívnak előadások tartására. Az évek múlásával párhuzamosan egyre több érdekes találkozásnak lehettem részese. Bencés szerzetes vagyok, 1959-ben léptem be Pannonhalmán a bencés szerzetesi közösségbe. Teológiát végeztem, majd magyar-orosz szakos tanári diplomát szereztem. Tanítottam Győrben, Pannonhalmán, voltam főapáti titkár, majd gimnáziumi igazgató, rövid ideig pannonhalmi perjel. Majd a Művelődési és Közoktatási Minisztériumban vállaltam feladatot miniszteri biztosként a rendszer változás első éveiben. 1994-ben kerültem Tihanyba, az ország egyik legszebb helyé re, ahol egészen más kihívásokkal kellett szembenéznem, mint amire készültem. Némi túlzással azt mondhatom, hogy történelmi idők tanúja lehettem.
»Ha kérdeznek…« címmel 2009-ben összegyűjtöttem egy kötetre valót a velem készített interjúkból. Ennek a kötetnek folytatása – címében is – az ebben a könyvben olvasható beszélgetés-gyűjtemény. A címet Dsida Jenőtől vettem kölcsön: »Ha kérdeznek, becsületesen felelni kell.« (Tekintet nélkül) Egy interjú mindig szűkre szabott lehetőség, magában foglalja a felületesség kockázatát. Mégis érdekes lehet sokak számára. Egy nagyobb kép részleteiként tekinthetünk az ilyen beszélgetésekre.
Miután 77. életévemben átadtam a tihanyi szerzetesi közösség vezetésének felelősségét, elérkezettnek látom az időt, hogy ezzel az interjú-kötettel mintegy összefoglaljam a legutóbbi években a kérdésekre adott válaszaimat, abban a tudatban, hogy semmi rendkívülit nem tettem, csupán kötelességemet próbáltam teljesíteni ott, ahová az Úr állított engem.”


Amikor felkel a Nap

Korzenszky Richárd OSB
Fotóalbum
Megjelenés éve: 2014.

„Rácsodálkozni a mindig változóra. S észrevenni, hogy mindig ugyanaz. Rácsodálkozni mindig ugyanarra, s rádöbbenni, hogy mindig változó. Eloszlik a sötétség, átragyog a fény: hol hasító-harsány világossággal, hol szelíd, csendes fényességgel. S mindig ugyanarról beszél, hogy »az élet él és élni akar« (Ady). A tihanyi dombon közel ezer éve áll már templom: a tizenegyedik századi ablakokon ugyanaz a Nap ragyog be ma is, mint akkor, s amely fölkel és lenyugszik, amióta világ a világ…
Fény és víz: az ember egyik nélkül sem tudna élni. A Balaton számomra kimondhatatlan és megfoghatatlan ajándék. Ablakomból hol zöldnek, hol szürkének, hol bíborvörösnek, néha feketének látom. Mindig más. És mindig ugyanaz.
Tudom, hogy mindenkiből hiányzik valami, belőlem is. S ezt a hiányt betölteni csak annak a Végtelennek élménye tudja, Akiről Babits kérdez így: »Mi van túl minden tarkaságon? Világon, virágon. ruhákon?«
Tihany: csend, csendesség, béke. Erről beszél számomra a víz, a fény, a Nap, a Hold. Ezt az igényt szeretném megláttatni. Bár nem vagyok fotóművész, ezért merek mégis néhány képemmel az emberek elé állni.”


Csak magukon múlik!

Korzenszky Richárd OSB
Jegyzetek a Katolikus Rádiónak
Megjelenés éve: 2017.

„Eltűnődöm... Nézem a világot, a mindig változót, amelyben én magam is változom. De van-e valami, ami állandó? A gyermekek felnőnek, az idősek eltávoznak, de valami mégis változatlan. Az, hogy az életet egyikünk sem kérte, hanem kaptuk. Vajon úgy tudjuk-e felhasználni az életünket, hogy ajándéknak tudjuk megtapasztalni? Ajándék másoknak, ajándék önmagamnak.
Rövid írásokat tart kezében az olvasó: a Magyar Katolikus Rádió számára készültek. Nem talál benne semmi rendkívülit, s talán éppen ez lehet az érdekes. Hogy mindannyiunkkal történnek kisebb-nagyobb események, amelyek formálnak bennünket. Úgy is mondhatnám, hogy nevelnek.
Manapság szokás beszélni az élethosszig tartó tanulásról. Amíg élünk, gazdagodhatunk. Nem pénzben, valami egészen másban. Az emberségben.”


Tichon super Balatin 1055

Korzenszky Richárd – Molnár László
Fotóalbum
Megjelenés éve: 2005.

2006. május 22-én az apátság tetőterében megrendezett könyvbemutatón mutatták be Korzenszky Richárd – Molnár László Tichon super Balatin 1055 című Tihany albumát.

„Tihany szent hely. Festői szépségű: vonzotta az érzékeny szellemű és igazságkereső embereket. Nyugodt hely, mert bár itt van az átkelő a Balatonon, mégis egészen más, mint a parti városok, amelyeket átszel az országút és a vasút. Tihany ősi hely. Éltek itt már emberek a magyarság honfoglalása előtt is: fölismerték, hogy harcászati szempontból kiváló adottságai vannak, ezért építettek földsáncot és várat. Miért éppen erre a helyre, a Balaton fölött emelkedő félszigetre emeltette I. András király a szentegyházat Szűz Mária és Szent Ányos püspök tiszteletére, csak találgatni tudjuk. Az ő monogramját viselő alapítólevél minden magyar anyanyelvű számára jelképes dokumentum. Latin nyelven írták – ez az európai kapcsolatoknak és kultúrának a jele. Megjelennek benne az első magyar szavak, a mogyoróbokor, a körtefa, a fehérvárra menő hadi út: magyarságunk jelen van ebben az oklevélben. S mindez Krisztus jelével, az oszthatatlan Szent Háromság nevében történik: elválaszthatatlan az alapítás ténye a kereszténységtől. Tihany találkozási helye ősidők óta különböző kultúráknak. A barátlakásokban, az oroszkői monostorban az Istent dicsérő szláv szerzetesek és a félsziget egyik magaslatán latinul zsolozsmázó bencések bár különböző kulturális gyökerekkel, de mégis ugyanazzal az örök emberi vággyal tekintettek bele a felkelő Napba. Tihany és a Balaton összetartozik. A Balaton és a szép és gyönyörű Magyarország elválaszthatatlan. Magyarország viharos történelme és a tihanyi apátság sorsa ugyancsak összefonódik. Viharos volt a történelem. Szél és vihar dühönghet, hol jobbról, hol balról: ha szilárd alapra épül a ház, nem omlik össze. Kell, hogy elfogadjuk: van rajtunk kívül, felettünk álló Rend, amelyhez igazítva az életünket békességet találunk. Mert a béke – az egyes emberé és a közösségeké is – az a nyugalom, ami a rendből, a rendezettségből származik. A béke keresése a legmélyebb emberi vágy megfogalmazódása. Ezért vagyunk a világon. Tihany neve a csendre, a békességre figyelmeztet. Templomunkat sokan látogatják. Tihanyi emberek nemzedékei ragaszkodnak és ragaszkodtak a legnehezebb időkben is hűséggel az ősi szentegyházhoz. Messze földről is eljönnek ide, hogy megcsodálják a természet szépségét és a régi mesterek műalkotásait. S templomunk a lélek fölemelésének a helye, közelieknek és távoliaknak egyaránt. Kell, hogy legyenek szent helyeink, amelyek fölötte vannak a hétköznapi viharoknak. Tihany ilyen hely. Szent helye a magyarságnak.”


A zarándok elbeszélései

Korzenszky Richárd OSB
Megjelenés éve: 2019. (A 2009-es kiadás változatlan utánnyomása)

„A múlt század második felében készült az orosz lelki irodalom e jellegzetes, népszerű alkotása. Szerzője ismeretlen. Sok nyelvre lefordították, sokak épülésére vált keleten és nyugaton egyaránt. Eleven, színes nyelven mesél. Elmondja, hogyan tanulta meg ő, a »zarándok« a szüntelen imádságot. Elmondja, milyen emberekkel találkozik vándorútján: megelevenednek az orosz regények tipikus alakjai, a kunyhólakó muzsikok, gazdag nemesek, lengyel urak, egyszerű emberek. Vándorútján kísérője a Biblián meg a száraz kenyéren kívül a Filokália is, útitársa a szüntelen imádság, Jézus nevének ismétlése ajkával, lélegzetvételével, egész valójával, s az Isten él már benne az imádság által. A fák, a madarak, erdők, vadállatok, az idegen emberek, az egész mindenség új életet él: az Istenről beszél neki minden. (...)
Megjelenik a könyvecskében az orosz vallási élet jellegzetes alakja, a sztarec, a tapasztalt bölcs lelki vezető, aki Istennek szentelt életével magához vonzza az embereket, s akinek a tevékenysége által a Lélek működik. A sztarec kezében ott a Filokália, egy aszkétikus írásokból álló gyűjtemény, amely a 18. század végétől rendkívül népszerű volt a szláv monostorokban, de gyakran forgatták olvasni tudó egyszerűbb emberek is. Belőle szívták magukba az imádságról szóló tanítást. Az ezeréves orosz kereszténységnek ez a biblikus hagyományokra visszanyúló, első pillantásra talán gyermekien egyszerű, naivnak tetsző írása igazi mélységeket rejt magában. Jelképes alak ez az egyszerű vándor. A negyedik elbeszélés végén azzal búcsúzunk tőle, hogy Jeruzsálembe indul. Nemcsak a földi Jeruzsálemről van szó. Arról a másikról is, ahova minden keresztény igyekszik, akiknek nincs itt maradandó városuk, hanem az eljövendőt keresik. Ezt a várost pedig csak úgy lehet igazán keresni, ha bennünk él a vágy az imádság, a szüntelen szívbéli imádság iránt.”


Piros csizmán őszi harmat…

Mécs László
Válogatott versek
Megjelenés éve: 2006.

„A Mécs-hagyaték lelkes, hozzáértő, sajnos már nem élő gondozója, Fényi Ottó gödöllői premontrei perjel többször elmondotta: jó volna egy olyan válogatást készíteni, amely a legismertebb Mécs-verseket tartalmazza. Az ő szándékát teljesítjük, amikor közreadjuk ezt a csokrot Mécs László költészetéből. Mécs László verseinek Látását nehéz ma felidézni. Vannak még – az idősebb korosztály képviselő –, akik emlékeznek a költő sokakat megmozgató, lelkesült és lelkesítő előadásaira. Jó néhány költeményének egy-egy sora szinte szállóigévé vált, mint például a »Vád- és védőbeszéd« című versből a következő: »E fiúkért valaki felelős...«

Jó szívvel ajánljuk ezt a válogatást minden érdeklődőnek. S reméljük, hogy a Mécs-kutatás folytatódik, és az egykori nagy hatású, sokak által bírált és irigyelt költő megfelelő helyre kerül a magyar irodalom történetében. Verseiből pedig tovább élnek azok az alkotások, amelyek segítenek eligazodni ennek a világnak ma is jelen lévő útvesztőiben. Mert: »Ha a mérték tönkrement, / senki, semmi meg nem ment.« (Bakonyi látomás)”


Erő a magasból

(olvasókönyv bérmálkozóknak)
Nyiredy Maurus OSB
Megjelenés éve: 2014.

„Nyiredy Maurus bencés szerzetes vagyok.
Évekig tanítottam hittant a pannonhalmi bencés gimnáziumban, de plébánosként egy vidéki nagy város egyik kerületének bérmálkozásra készülő tizennégy éves fiataljaival is foglalkoztam. Nem hittan könyvet akartam írni, hanem olvasókönyvet, amit bárki kézbe vehet, beleolvashat, lapozgathatja, elgondolkodhat afölött, amit olvasott. És talán ráébred, hogy a kereszténység egyáltalán nem túlhaladott. A könyv azoknak a fiataloknak szól, akik eddigi életükben, környezetükben, még hittanon sem fedezték fel Jézus Krisztust, de vágyódnak a boldogság után, boldogok akarnak lenni.”


„Miért keresitek az élőt a holtak között?”

Vasárnapról vasárnapra
Szent Lukács evangéliumával
Nyiredy Maurus OSB
Megjelenés éve: 2013.

„Jézus Krisztus életét, szavait négy írás hagyta ránk, ezeket görög szóval evangéliumoknak hívjuk. Kézenfekvő, hogy évente a liturgián egy evangéliumot vegyünk kézbe, és azt végigolvassuk. Így egy év alatt a vasárnapi liturgián végigolvassuk Máté evangéliumát (»A« év), a következő évben Márk evangéliumát (»B« év), aztán meg Lukács evangéliumát (»C« év). János evangéliumának nem jutott külön év, ezt a többi között az év bizonyos részeiben elosztva olvassuk végig. Minden vasárnapnak az evangéliumi részét bemutatom, röviden értelmezem, hogy ha valaki a vasárnapi szentmise előtt ezt a részletet elolvassa, tudja, hogy másnap mit fog hallani. Így bizonyára másképpen, elevenebben, összeszedettebben tud részt venni a liturgián.

A szentmisén természetesen nem csak az evangéliumot olvassuk. Előtte mindig szerepel egy részlet az Ószövetségből. Az Ószövetség segít megérteni Jézust, az ő útját. A részlet, amit felolvasunk, mindig kapcsolatban van az evangéliumi részlettel. Ezt az ószövetségi részletet is igyekszem röviden megvilágítani.

Végezetül minden vasárnap találunk egy személyes imádságot is. Ugyanis fontos, hogy Isten szavára válaszoljunk. Ez a válasz éppen az imádság. Arra törekedtem, hogy ebben az imádságban az olvasott szentírási részletek gondolataival szólítsam meg akár a mennyei Atyát, akár az Ő Fiát és a mi Testvérünket, Jézust.”


Kiáltás a mélyből

Szennay András OSB
Megjelenés éve: 2011.

„Isten ajándéka a szellem és lélek világosságában megért magas kor. Ennek az ajándéknak az örömében köszöntöm András főapát urat, a Magyar Bencés Kongregáció emeritus főapátját 90. születésnapján minden rendi testvére nevében. Vele együtt adunk hálát az elmúlt 90 esztendőért, amelynek évtizedei »az Úr szolgálatának iskolájában« teltek, ahol egyszerre volt tanítvány és tanító. Tisztelettel nyújtjuk át a »Kiáltás a mélyből« című munkáját, amely átdolgozott, új kiadása a korábban »Urunk mikor eljön« címmel megjelent könyvének. András főapát úr harminc éven át a kereszt »oktalanságát« ugyanakkor »egyedüli reménységét« tanította a Szent Három Napra Pannonhalmára sereglett »húsvéti közösségnek«. Az elmélkedésekből ismét erőt és reményt meríthetünk kereszthordozásunkhoz.”
Várszegi Asztrik, pannonhalmi főapát


Vízparton az ember könnyeben felejt

Tamás István
Megjelenés éve: 2003.

„Tamás István kortársunk volt. 1932-ben született, 1998-ban halt meg. Negyven éven át olvashattuk számtalan cikkét, tárcáját, esszéjét, színikritikáját, jegyzeteit, tűnődéseit, drámáit. Nagy tehetségű, olyan alkatú újságíró és novellista volt – ki merem mondani –, mint Kosztolányi Dezső. Ez nem az életmű formátumára vonatkozik, hiszen Kosztolányi a magyar irodalom kanonizált klasszikusa, hanem Tamás István kultúrájára, ízlésére, választékosságára és tartózkodására az aktuálpolitikai igényektől.
Tamás István balatoni jegyzetei és meditációi ilyen tiszta pillanatú tűnődések, kedves olvasólámpája meleg fénykörében, asszonya mellett, aki egy másik múzsának, a képíró Szent Lukácsnak hódol.
Eötvös Károly óta aligha volt olyan teremtő Balaton-élménye más magyar írónak, mint amilyen a Tamás Istváné. A természet ihlető szemléletének és írói ábrázolásának afféle válfaja ez, mint az Egry József-képek vagy Udvardi Erzsébet munkái. Tamás Istvánnak és Udvardi Erzsébetnek ráadásul közös ihlete a Balaton. Műhelyeikben legfeljebb kétféle műfajban készültek a Balaton-látomások.
Tamás István műveinek ez a most megjelent kötete úgy gyűjti egybe írásait, hogy azok mellé Udvardi-képek társulnak illusztrációként. Mind a festő, mind az író nagy víz mellől való: Erzsébetet Baja küldte, Istvánt Dunaföldvár. Második szülőföldjük, a latin Pannónia szívében »tengerük« is van: a Balaton.
Amennyi ezüst- és arany-csillámlás egy Udvardi-képen, annyi költőiség a Tamás-prózában! Ez mind a Balaton vizétől, egétől, parti füvétől, lávájától nyeri erejét és fényét”
Kovács Sándor Iván