Szerzetesi közösségünk

A tihanyi bencések

Bencés szerzetesség

„Keresd a békét és járj utána!”

– halljuk a Regula figyelmeztetését már a Prológusban. S amikor életstílusról beszélünk, akkor nem szabad elfelejtenünk ezt a törekvést. Szent Benedek tulajdonképpen nem tesz mást, mint leképezi a kozmoszt az emberi világra. Békét, összhangot teremt, pontosabban: megfogalmazza azokat az alapelveket, amelyek elvezetnek a békére, elvezetnek az összhangra.

Bencés szerzetesség

Alapkérdése a mai embernek: hol van a helyem a többi ember között? Hogyan fogadtatom el magamat másokkal? Hogyan bánok a körülöttem lévő világgal, amelynek – akár akarom, akár nem – része vagyok.

Az ember: része a világnak. Nem korlátlan ura ennek a világnak, de felelőse: munkálkodik benne, törődik vele, gondozza, alakítja. S az ember – aki szuverén személyiség –, bármennyire is saját világa van mindenkinek, mégis közösségi lény, aki felelős a másikért, aki tisztelettel tartozik a másik ember iránt. „A fiatalok az idősebbeket tiszteljék, az idősebbek a fiatalokat szeressék.” Az apátnak, a közösség elöljárójának feladata nem uralkodás a többiek felett, hanem sokféle emberi természethez alkalmazkodó szolgálat. Van-e korlátja a szabadságomnak? Ki a másik ember? Létezik-e egyáltalán hatalom fölöttem?

Bencés szerzetesség

A Regula szakértő ismerői és magyarázói nálam sokkal jobban meg tudják fogalmazni, hogy Szent Benedek mennyire tiszteli az embert, mennyire tiszteli az emberi személyt. Egészen megdöbbentő, mennyire tudomásul veszi az emberi különbözőségeket, az emberi gyöngeségeket. És nem legyőzni akarja a másik embert, hanem hozzásegíteni ahhoz, hogy az egyik ember el tudja viselni a másikat. „Egymás gyöngeségeit türelemmel viseljék el.” „Gyakran a fiatalabbnak nyilatkoztatja ki az Isten, mi a helyes…” Segít ahhoz, hogy elhelyezzem magamat a világban. „Ha valakinek többre van szüksége…” Ne legyen beképzelt a kézműves, mert ő valamiben többet tud, mint a másik. Két főtt étel elég legyen, hogy ha valaki testi gyöngesége miatt az egyikből nem tudna enni, a másikból vegyen és lakjék jól… És az egész világ transzparenssé válik: minden emberben Krisztus látogat meg, a fiatalban, az idősben, a betegben, a jövevényben, a szegényben.

Bencés szerzetesség

Kiegyensúlyozott élethez segít Szent Benedek Regulája. Segít távolságot tartani, nem engedi, hogy abszolutizáljuk azt, ami relatív – s ez áll még a saját akaratunkra is! (Ha valamelyik testvérnek lehetetlent parancsolnak: tárja föl az összes nehézségét az elöljárójának, s ha az mégis kitart a véleménye mellett, akkor engedelmeskedjék szeretetből.)

Bencés szerzetesség

Szent Benedek számára létezik a jelen: vigasztalni kell az önmagával küszködő testvért, szombatonként takarítani kell, a monostor tárgyaival úgy kell bánni, mint az oltár szent edényével. Szent Benedek számára létezik a jövő: a Lélek örömével várják a szent Húsvétot. Semmi sem öncélú, de mindennek és mindenkinek megvan a maga értéke és méltósága.

Összefoglalva: egy életstílust kereső világban korszerű megoldást kínál Szent Benedek Atyánk. Leegyszerűsítve: legyen minden és mindenki az, aminek mondják. (Ez annyit is jelent: ne hazudjunk.) És minden legyen a maga helyén, legyen meg mindennek a rendje. (Ez annyit is jelent, hogy teremtsünk békét.)

Korzenszky Richárd OSB perjel


Hogyan lehetsz tihanyi bencés szerzetes?

Attól, aki tihanyi bencés szerzetes óhajt lenni, megkívánjuk

  • az egészséges testi és szellemi teherbíró képességet
  • megalapozott, önálló ítéletalkotásra és döntésre való képességet
  • készséget az elkötelezett életre
  • megfelelően érett érzelmi életet és szilárd jellemet
  • igényt a közösségi életre
  • a lemondásra való készséget
  • készséget és erőt az önmegtartóztatásra
  • a személyiség szabad fejlesztésére való igényt és törekvést
  • a lényeges dolgokra való irányulást az igénytelen életmód és a karrierről való lemondás útján
  • fogékonyságot a szellemi kihívások iránt
  • készséget a szociális, kulturális és egyházi ügyek szolgálatára.

Lényeges azonban, hogy aki szerzetes akar lenni,

  • személyes kapcsolatban legyen Jézussal,
  • cselekedeteit hitbeli meggyőződése határozza meg.

Így lesz képes arra, hogy

  • Jézus igéi szerint alakítsa életét,
  • viszonylag sok időt fordítson az Isten imádására
  • Jézus örömhíréért nyilvánosan is síkra szálljon.
Hogyan lehetsz tihanyi bencés szerzetes?

Szerzetes jelölt befogadása a Tihanyi Bencés Apátságba

Személyi feltételek: 20. életévét betöltött, szabadállapotú férfi, testi – lelki egészség, (orvosi és pszichológiai vizsgálat) gyakorló keresztény élet (plébánosi vagy lelkivezetői ajánlás).

A befogadás feltétele: a jelölt „valóban Istent keresi e?”

A befogadás módja: a jelentkezés után ismerkedési idő (fél év – egy év, esetleg több) az élethelyzettől függően. Ez alatt gyakoribb látogatás a monostorban – 1-2 nap, nagyobb ünnepeken, majd egy hét.

Posztulátus: A jelölt beköltözik a Monostorba (bármikor szabadon távozhat). A jelöltidő időtartama legkevesebb 3 hónap, maximálisan 12 hónap. (Az elöljáró dönti el.) A jelöltidő alatt a jelölt spirituális képzést kap.

Noviciátus: a jelöltet beöltöztetik a közösség szerzetes ruhájába, szerzetes nevet kap. A próbaév időtartama 12 hónap. Megkezdődik szerzetesi képzése (spirituális képzés, zsoltárok, liturgia, szerzetesség/rendtörténet, ének, rendi konstitúció).

Egyszerű fogadalom: időleges elköteleződés, időtartama 3 év. (Estenként 9 évre terjedhet). Folytatódik a szerzetesképzés, vagy egyéb tanulmányok végzése, (teológia, profán- szakirányú képzés) vagy közösségen belüli munkakör betöltése.

Ünnepélyes fogadalom: végleges elköteleződés a szerzetesi életformában és a monostorban. Szerzetespapként vagy szerzetesként, a közösségen belül egyenlő jogállásúak.

Hogyan lehetsz tihanyi bencés szerzetes?

Az érdeklődők az alábbi címen kaphatnak tájékoztatást: hivatas@tihanyiapatsag.hu

Kapcsolattartó: Mogyorósi Ányos OSB